Adjusment Brush

Sevgili Fotoritim okurları merhaba,

Çektiğimiz fotoğrafların, Photoshop ve benzeri edit programlarıyla nasıl yapılacağı konusunda fikir vermek ve bazen de önerilerde bulunmak için hazırladığımız videoları bu bölümde paylaşacağız.

Fotoğraf makinalarımızda RAW (ham) çekim formatı olmasına rağmen, kimi zaman üşengeçlikten, kimi zaman da bir alışkanlıktan dolayı JPEG formatında fotoğraflar çekiyoruz. JPEG formatında çektiğimiz bir fotoğrafın beyaz ayar dengesini yapamadığımız gibi, pozlama ve diğer ayarlamalar için de fazla bir seçeneğimiz yok. Bize çok fazla avantaj sunan RAW formatının özelliklerine zaman zaman gerçekleştireceğimiz bu videolarla değineceğiz.

psraw HT FD

İlk videomuzda RAW formatında çekilmiş bir fotoğrafın Photoshop’la birlikte gelen Camera RAW editöründe nasıl işleyeceğimize dair küçük bir uygulama yaptık. Photoshop CS6 – Camera RAW 7.0 eklentisi üzerindeki Adjustment Brush aracını kullanarak, fotoğrafımızın ışık ve ton dengesi üzerine gerçekleştirdiğimiz değişiklikleri videomuzdan izleyebilirsiniz. RAW arayüzünden bu araca ulaşmak için klavyenizden “K” kısayolunu kullanabilirsiniz.

Sizler de aşağıdaki linkteki fotoğrafı bilgisayarınıza yükleyerek, aynı fotoğraf üzerinde çalışabilirsiniz. Fotoğrafın açılmasında bir sorun yaşarsanız Adobe firmasının resmi sitesinden Camera Raw eklentisinin size uygun güncel sürümünü bilgisayarınıza yüklemeniz gerekecektir.

Her türlü soru ve önerileriniz için kontrast@gmail.com üzerinden bana eposta gönderebilirsiniz.

Fotoğraf RAW indirme linki

Yorum

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir