Fujifilm XT-1 İzlenimlerim 3

Sultan Sazlığı misafirhanesinin önündeki bu manzarayı yakalamak icin Sabah 05:00’de kalmak gerekiyor. Sultan Sazlığında güneş doğmadan önce ve battıktan sonraki manzaraların ayrı bir güzelliği var.  Xt-1 deyince akla gelen diğer bir başarısı ise yüksek iso performansı. Orta sınıf DSLR birçok makinadan daha başarılı bir performans vermesinin yanında, çoğu FF makinayla kafa kafaya bir sonuç veriyor. Merak edenler www.dpreview.com sitesinden detaylı karşılaştırmalara bakabilirler.

iso-400 23mm f/8 1/30s

Xt-1 ile çekim yaparken isoyu unutuyorum. Manzara çekimlerim haricinde genellikle Auto’da bırakıyorum. 1600 isoda bile temiz bir fotoğraf alabiliyorum. Bu rahatlıkla çekim yapmanın sayısız avantajı var. İç mekandan anında dış mekana çıktığımda iso ayarımı tekrar tekrar ayarlamak zorunda kalmıyorum.Birçok makinada olduğu gibi düşük enstantene değerlerinde titretme yaşamamak için bir iso aralığı belirleyebiliyorsunuz. Ben bu ayarı 1/60 enstanene olarak tercih ettim. En yüksek aralık olarak ise 1600 isoyu seçtim.

iso-500 23 mm f/2.2 1/60s

Çekimlerde Noise Reduction (noise giderme) özelliğini kullanmıyorum. Çok ihtiyacım olursa bunun için özel olarak yapılmış programları kullanmayı tercih ediyorum.  Çekimlerinizi, açık diyaframa sahip, sabit odaklı bir lens ile yapıyorsanız bulundugunuz her ortamda gönül rahatlığıyla çekim yapabiliyorsunuz. Yüksek iso başarımlı bir makina ve sabit odaklı bir lens biraraya geldiğinde geriye kalan tek şey çekeceginiz fotoğrafın temasına odaklanmak.

Aşağıda farklı iso değerlerinde çekilen fotoğraflara bakabilirsiniz. (düşük çözünürlükteki fotoğraflar İSO başarısını anlamak icin belki yetersiz olacaktır ancak yine de bir fikir verebilir)

iso-2000 23 mm f/2.2 125 s

iso-1000 23 mm f/3,6 1/60 s

iso-320 23mm f/1.4 160 s

İso-200 23 mm f/1.4 1/120 s

 

Makina pil performansı 350 kare çekmenize olanak sağlıyor.  Bu biraz düşük kalıyor. Bu yüzden yanımda yedek pil taşıyorum. Fujifilm Xt-1 için ürettiği grip ile bu sorunu hallediyor. Özellikle uzun seyahetlere gidip pilini sarj edemeyecek olanlar bu gripe sahip olmalı diye düşünüyorum.

 

XT-1 video özelliğini tam anlamıyla test ettiğim söylenemez. Daha önce aynı sensöre sahip XE-2 modeliyle çekimler yapmış ve beğenmiştim. Çekim kalitesini merak edenler Fujilm Kayseri etkinliğinin Xt-1 ile çekilen görüntülerini linkten izleyebilirler.

Sonuç

Makinanın önemli artılarından biri de suya ve toza karşı dayanklı olması. Makinada Wi-Fi, film benzetimi, panorama, çoklu çekim ve çekilen fotoğraflar üzerinde işlem yapmaya yarayan bir çok özellik var.Yazımda hepsine tek tek değinmek yerine benim için önemli olan unsurlara değindim. Diğer konularda internette fazlaca yazıya rastlamak mümkün. Benim için önemli olanlar sizler için de önemliyse XT-1 aynasız sınıfta en iddialı makinalardan biri.

• Aynasız bir fotoğraf makinası kullanmak istiyorsanız XT-1 en iyi seçeneklerden bir tanesi. En iyi seçenek olması sebebiyle fiyatı da aynı oranda artıyor. Fakat unutmamak gerekir ki XT-1 üst seviye bir makina. Daha düşük fiyatlara da aynasız makina edinmek için de fazlaca seçenek var. Aynı oranda kalite ve teknoljisi de düşecektir.
•  Orta sınıf APSC sensöre sahip DSLR sahibiyseniz ve elinizden çıkarıp aynasız makina almak istiyorsanız XT-1 ideal bir seçenek olacaktır.
•  FF makinaya sahipsiniz ve yedek olarak aynasız makina almak istiyorsanız, FF kalitesinden ödün vermememiş olacaksınız.
•  Yeni başlayan biriyseniz ve aynasız sistemde sabit kalmayı düşünüyorsanız ihtiyacınız doğrultusunda lens çeşitliliği olup olmadığına bakmalısınız.

 

Artıları

• Çekim Kalitesi
• İso Başarısı
• Hızlı Fokus
• Ergonomi
• Tasarım
• Kolay Menü
• Nitelikli lens çeşitliliği
• Hareketli LCD
• Büyük Vizör

Eksileri

• Pil ömrünün düşük olması
• Dokunmatik ekran olmayışı
• 4000 enstantene üst sınırında olması

 

Faydalı olması temennisiyle.. Sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz..

Hüseyin Taşkın

 

 

 

Yorum

33 cevaplar
 1. ibrahim taşdemir
  ibrahim taşdemir says:

  elinize sağlık hüseyin bey, güzel inceleme olmuş
  daha önce X-Pro1 , X-E1 kullanmıştım, Fuji Konya Workshop unda X-T1 i deneme şansım oldu, genel itibariyle bu makinalar arasında fotoğraf karakteristiği olarak bir fark yok, sadece donanımsal ve hız konusunda farklılıklar var.
  size katılıyorum, eğer tek sistem olarak aynasız düşünüyorsanız X-T1 en iyi seçenek, yok yedek makina olarak kullanacaksanız ve 35mm (FF karşılığı) açı size yetiyorsa en iyi seçenek X100s bana göre de. ben yedek makina olarak kullandığım için X100s i tercih ettim, hem daha küçük olması, hem de bütünleşik lens ile birlikte çok iyi işler çıkarması hem optik-elektronik (melez) vizörü birlikte sunması vs. sebeplerden dolayı. yalnız dikkatimi çeken iki hususu buradan belirtmek ve size de sormak istiyorum
  1- makinalar sanka sürekli fazla pozlama yapıyor gibi, güneşli havada gökyüzü genellikle patlıyor, siz farkettiniz mi
  2- fotoğrafı büyütüp baktığımda piksellerin değişik bir yuvarlanması söz konusu, yapay bir şey var, aca NR den mi kaynaklıyor olabilir, ben bu yüzden NR yi çoğu zaman -1 hatta -2 ye getiriyorum, siz böyle bir şey farkettiniz mi

  iyi günler

  Cevapla
  • Hüseyin Taşkın
   Hüseyin Taşkın says:

   Merhaba İbrahim Bey,

   X100s benim çok hoşuma giden bir makina. Günün birind eyedeğin yedeği diye bir makina ihtiyacım olursa bu da x100s olacaktır. Ancak şimdilik Canon 6D ve XT-1 ikilisi yetiyor bana..
   Makinanın aşırı pozlama yaptığını söyleyemem. Aksine ben de olduğundan biraz koyu mu çekiyor gibi düşünmüştüm. Tabiki bunlara çekim esnasında arka LCD’den bakarak yorumluyorum. Evdeki bilgisayardan baktığımda pozlama kararlılığının iyi olduğunu gözlemledim. Zaten Dpreview’deki Dynamic Range sayfasına bakarsanız acık ve koyu alanlar konusunda bir eşitlik söz konusu. Yani makinanın aşırı ya da düşük pozlama eğilimi yok. O anki çektiğiniz koşullar itibariyle böyle bir sonuca varmış olabilirsiniz.. Ya da LCD ekrandan yorumlamış olabilirsiniz. Sorunuza istinaden bir de bu gözle baktım çektiğimi fotoğraflara gayet kararlı duruyor hepsi.. İkinci sorunuz ile yine bir sorunla karşılaşmadım. Acaba Jpeg fotoğraflarda mı boyle bir sorun yasıyorsunuz? Eğer evetse jpeg fotoğraflara çok itibar etmemenizi öneririm. Bir şekilde çoğu makina yazılımsal düzeltmeler yapıyordur. O dediğiniz sorunu başka markaların jpeg fotoğraflarında görmüştüm. Benim için de rahatız edici bir durum olurdu bu.. Şimdi yine bu gözle Jpeg çekilmiş (normal) fotoğraflara baktım. Rahatsız edici boyutlarda birşey görmedim. Makinaların noise giderme işlemlerini ben de sevmem. Bahsettiğiniz şekilde sıvama bir görüntü meydana geliyor. XT-1’de bu anlamda bir sorun göremedim (diğerlerine kıyasla). Ancak şunu da unutmamak gerekir. Fuji makinalar karşısında ki üretkenliğini yazılımlarında henüz gösteremiyor. Şu saatten sonra yapması gereken şey yazılımlara yönelmek. Çeşitli opsiyonlar ve ince ayarlar için yazılım beklemek gerekiyor..

   Cevapla
 2. fermanbey
  fermanbey says:

  Merhaba, yazınızı ilgi ile okutum.Ben x-e2 sahibi olarak size bir sorum olacaktı.
  Yazınızda yön tuşlarını direk odak seçimine yönelik ayarlamışsınız.Benim için x-e2 de önce aşağı yön tuşuna basıp saha sonra odak noktasını ayarlamak baya bi zahmetli oluyor ve bazende çekeceğim konuyu kaçırmama neden oluyor.Bildiğim kadarı ile x-e2 de bu şekilde bir ayarlama söz konusu değil.Bunu aşmamın yani dört yön tuşuna adak seçimi atamamın bir yolu var mıdır?

  Cevapla
  • Hüseyin Taşkın
   Hüseyin Taşkın says:

   Merhaba, XE-2 bir süre kullandım ama o zaman bu yöntem aklıma gelmemişti. Bu yüzden şu an hatırımda değil. Makina yanımda olmadığı için de deneme şansım olmuyor maalesef. Aslında siz de deneyebilirsiniz.. Yön tuşlarına uzun süreli basarak atama yapmabilirsiniz. Sayet izin vermiyorsa o halde yok demektir 🙁

   Cevapla
 3. Yunus Yıldızkan
  Yunus Yıldızkan says:

  Ben de X-E1 ve Kayseri Workshop etkinliğinde X-T1 kullandım.
  Fujifilimin analog dönemde film üretirken edindiği tecrübeyi, digital dönemde kendine has X-Trans sensörlere aktardığı yorumunu başkaları da yapıyor. Ben de buna katılıyorum.
  Sensörlerinde OLPF (anti alliasing filtre) yok. Bu Fujifilmin ileri bir sensör teknolojisi kullandığını gösteriyor. Bunu üretmek için diğer markalar daha pahalı ayrı gövdeler çıkarıyorlar.
  Fujifilm makine yazılımlarının tüm ihtiyaçlara cevap verebilmesi için, biraz daha zamana ve geliştirilmeye ihtiyacı olduğu anlaşılıyor.
  Çeşitli seçeneklerde dosya numaralama işi yapılamıyor.Telif sahibi ve kullanıcı bilgileri girilemiyor.
  Yazma hızı henüz zayıf. Beyaz dengesi otomatik ayarında sorun var, gerçek ışık ve renk değerlerini almakta zorlanıyorsunuz.
  X20, X100, X-E1-2, X_T1.. Hepsi de retro tasarım , insanı kendine çeken gövdeler.
  X-T1 de İSO nun da ayrı bir tekerlekten manuel ayarlanmasını çok da pratik bulmadım.

  Fujifilm lenslerinden kötü olan neredeyse yok. Özellikle 10-24mm f/4 geniş açı ve 56mm f/1.2 lensini çok beğendim.
  Yalnız Fujiye sormak lazım; madem f/1.2 diyafram değerine sahip böyle kaliteli lens üretecektin, neden enstantane hızını da bunları her ortamda kullanabilecek şekilde yüksek tutmadın?
  56mm f/1.2 değerinde güneşli bir ortamda 1/4000 enstantane kesinlikle yetmiyor ve fotoğraflarda aşırı ışık patlaması oluyor.
  Fujifilimin tüm bu eksiklikleri yeni versiyon firmware yayınlayarak ve yeni gövde çıkarırken dikkate alarak tamamlayacağına inanıyorum.

  Cevapla
 4. Bayram yılmaz
  Bayram yılmaz says:

  Fuji xt-1 satın aldıktan kısa bir süre bir arkadaşımın aldığı olympus omd em-1 ile kıyaslama şansım oldu
  Sizin de söylediğiniz gibi ioi performansı, imaj kalitesi, ve ergonomiklik açısından başarılı, fakat oto fokus hızı em-1 kadar başarılı değil, em-1 in ekran üzerinden fokus noktası belirleme özelliği var ayrıca
  ekran üzerinde herhangi bir noktaya dokunduğunuzda, o noktaya netleyip fotoğraf çekim işlemi gerçekleşiyor bu sokak fotoğrafı için çok faydalı bir özellik.
  Xt-1 18-55 objektifle kullanırken , herhangi bir alana göre ışığı kilitlediğinizde eğer odak noktasını değiştirirseniz kilitli poz değeri bozuluyor. Özellikle omd-1 in kayıt hızı, otofokus hızı ve ekrandan çekim yapma fonksiyonunu gördükten sonra xt-1 aldığıma pişman olduğumu söyleyebilirim.

  Cevapla
  • Hüseyin Taşkın
   Hüseyin Taşkın says:

   EM-1 fotoğraf makinasını çok kısa inceleme şansım oldu. Micro Four Thirds fotoğraf sensörlerinin küçüklüğü nedeniyle ben biraz mesafeliyim.

   Cevapla
 5. Hakan karli
  Hakan karli says:

  Hüseyin bey,
  Yazınızı heyecanla okudum ve bir süredir takip ettiğim fuji modeli hakkında çok doyurucu bir kaynak oluşturduğunuz için size çok teşekkür ederim.
  Ben de amatör olarak 6D kullanıyorum ve bir süredir gereksiz bir ekipman yarışına girmiş olmaktan rahatsızım. Tabii bir kaç yıldır ff ve kaliteli lensler kullanarak imaj kalitesi yüksek fotoğraflar çekmek hoşuma gitse de bunun için çok büyük ve hantal ekipmanlar kullanmanın gereksizliğini düşünüyorum.
  Burada incelediğiniz xt-1 ile Sony A7 arasında kaldım.
  A7 yi ff olmasından dolayı daha avantajlı görmekle birlikte fuji’nin kendine has body ve sensör başarımı beni cezbediyor.
  Sorum; 6D’den tamamen vazgeçersem hangi makineyi tercih etmeliyim sizce?
  ( burada başka makina sormanın özrünü de kabul etmenizi rica ediyorum)

  Cevapla
  • Hüseyin Taşkın
   Hüseyin Taşkın says:

   Merhaba Hakan Bey,
   Öncelikle fotoğrafla olan serüvenimizi tam olarak belirlemeliyiz. Full Frame makinalar sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz bir sistem değil. Ancak profesyonel işler için FF sistemler tabi ki en ideal tercihlerden biri. Prefesyonel kelimesini biraz açarsak; eğerki makinanızla zaman zaman düğün, mekan ve tanıtım fotoğrafları gibi ticari işler yapıyorsanız 6D hep yanınızda olmalı. Aynasız makinayı sokakataki insanlar ciddiye almadığı gibi müşterilerde ciddiye almaz. Eğer fotoğrafla ilgili serüveniniz amatör uğraş ve biraz da sanatın eşiğindeyse FF ya da APSC olması o aşamada çok önem arzetmiyor. Hala unutamadığımız birçok fotoğraf bugün hız ve kalite açısından asla beğenmeyeceğimiz basit analog makinalarla çekildi. Unutamadığımız fotoğrafları çeken usta fotoğrafçıların birçoğu ise makinalarını yanında taşıyorlardı. Elinde FF seti olup da aylardır yeni aldığı lensini bile denemeyen arkadaşlarım var. Bu paragrafa vereceğiniz yanıt makina konusunda vereceğniz yanıta denk düşecektir. Sony A7’mi XT-1 mi derseniz bu soruya çok sağlıklı cevap veremem. Çünkü A7 kullanmadım. Ancak sonuçlarını ve gövdesini inceledim. Bu bir tercih meselesi ancak A7 tasarımı hoşuma gitmedi. Çok ergonomik gelmedi bana. Sony nex serisini genel olarak tasarım yönünden beğenmiyorum. A7’de kullanacağınız lens çeşitliliğine bakabildiniz mi? XT-1 düşündüğünüzde 14 mm, 23 mm, 56 mm, 10-24 mm vs gibi kendini kanıtlamış ama fiyat olarak da uygun seçenekleriniz olacak? A7 ve xt-1 fiyat karşılaştırması yaptıgınızda xt-1 fiyat olarak bayağı aşağılarda kalıyor. Arta kalan paranızla lense yatırım yapabilirsiniz.. Yerinizde olsam kafanızda oluştuduğunuz bütçenizle hayyam pasajının yolunu tutar her iki makinayı da denerdim. Makinayı denerken teste tabi tutmak yerine sevmeniz önemli. Çünkü her iki makinada çekim kalitesi yüksek ve her ihtiyacınızı rahatça çözecek makinalar.. Karar sizin.. ( Bu arada bende 6D ve XT-1 var)

   Cevapla
   • Ilhan Yapıcı
    Ilhan Yapıcı says:

    Merhabalar…
    Elimdeki Sony A77 nin çalınmasından sonra ben de arayış içindeydim. 6D ilk tercihimdi. Ancak kolumdaki ağrı beni kesinlikle aynasız almaya zorladı. Ben de Sony A7R ,A6500 ve Fuji XT-1 arasında gidip geldim. Birçok tanıtımda hepsini defalarca eline aldım. Fujinin artıları ağır bastı ve 35mm. 10-24mm lenslerle aldım. Ve .ok memnunum. Sony A77 de yaşadığımız ama Sony nin kabul etmediği bir soluk fotoğraf sunma sorunu vardı ve bunu birçok kullanıcı beyan etti. Neyse diyeceğim o ki performans anlamında Fuji A7 ye göre çok çok daha iyi. Ergonomisi bile yeter tek başına. Eskıden koca çantayla dolaşırdım şimdi küçücük çanta alıyoeum yanıma. Bir de sokak çekiyorsanız kimse sizi önemsemiyor turist gibi rahatça çekiyorsunuz.

    Cevapla
 6. Ünsal
  Ünsal says:

  Merhaba öncelikle şunu söyleyim sony nex6 sahibiyim…ve bir internet sitesinde xe2 ve nex5n karşılaştırılmış aynı pozlama değerlerinde xe2 nin daha karanlık resimler verdiğine ve gölgw kısımlarda detayın kaybolduğunu gördük…acaba bu sensördwn kaynaklımı yoksa bu makina raw da bile noise azaltma mı yapıyor

  Cevapla
  • Hüseyin Taşkın
   Hüseyin Taşkın says:

   Merhaba Ünsal Bey, o karşılaştırmayı görmedim. O yüzden sağlıklı bir değerlendirme yapmam biraz zor, ancak şunu söyleyebilirim. Gölge kısımlardaki detay kaybı olarak görünen şey renk profili ile ilgilidir. Fuji renk profilinin çoğunda gölge alanlarda siyaha yönelim söz konusu. Bu bir hata değil bir tercih. Çünkü bu profillerle fuji kendi film renklerini birebire veriyor. O durumla karşılaşmamak için RAW çekip Adobe Standart profilinde gölgeleri olduğu gibi görebilirsiniz. Bazı forumlarda da yer alan noise azaltma konusunu beim gözlerim farketmedi.

   Cevapla
 7. Arda BASMACI
  Arda BASMACI says:

  Merhaba Hüseyin Bey ,

  Bu güzel anlatımınız için teşekkür ederim.Sokakta , gezilerinde fotoğraf çekecek amatör birine hangi 2 objectifi önerirsiniz
  örneğin XT-1 için

  Teşekkürler
  iyi çalışmalar

  Cevapla
  • Hüseyin Taşkın
   Hüseyin Taşkın says:

   Merhaba, benim bu konuda tavsiyem 10-24 veya 23 mm’den yana olurdu… Objektif yakınlaşatımadığı icin mecburen konunun icine girmek gerekecek. Dolayısıyla donuk görüntüler yerine daha yaşayan kareler elde edilecektir.

   Cevapla
 8. m.zeki
  m.zeki says:

  yazınızı okudum çok başarılı bi yazı olmuş tebrik edeerim kafamdaki tüm soruları yanıtladı diyebilirim ufak bi sorum olacaktı size 6d ve x-t1 arasında fotoğraf kalitesi bakımından çok bi fark var mı? iso ve ıQ bakımından ikisi arasında ufak bi karşılaştırma yapabilirmisiniz

  Cevapla
  • Hüseyin Taşkın
   Hüseyin Taşkın says:

   En güzeli iki makinayı yanyana koyup test etmek olacaktır. Eger bu tür karşılaştırmalar varsa onları inceleyebilirsiniz. Kullanım deneyimi olarak ben İSO başarısını XT-1 de daha iyi buldum. 1600 iso da çok dikkatli bakmadıkça noise hissetmek mümkün değil. Fotoğraf kalitesi olarak da FF ve APSC dışında fark hissetmedim. Günğn sonunda pratik olan ve daha çok çekeceginiz bir makinayı tercih etmelisiniz. 6D çok hantal bir makina. Bunu gün geçtikce daha iyi anlıyorsunuz.. (yorumunuzu gec farkettim, bu yüzden gec yanıt yazdım)

   Cevapla
 9. Levent Yıldız
  Levent Yıldız says:

  Hüseyin merhaba kardeşim, bu paylaşımın çok güzel fotoğraflarla süslenerek direkt olarak amaca yönelik hoş bir inceleme olmuş, keyifle okudum.Teşekkürler öncelikle…

  Birkaç ay evvel “aynasız makinelerde Sony ve Fuji iyidir” şeklinde bir tavsiye ile bütçemi sarsmamayı da göz önüne alarak, Fuji X-E1 almıştım. DSLR makinemin aksine, aynasız makineme lens takımı yaparken, taşıma kolaylığını da düşünerek sabit diyaframlı lensler seçtim; 18mm – 35mm- 60mm. Böylece hem ceplerime doldurup taşıyabileceğim lenslerim oldu hem de diyafram açıklığı olarak tatmin edici değerli lensler edindim.

  Muhtemelen ileride X-E1’den X-T1’e veya o zamana kadar çıkarsa X-T2’ye geçişim olacak.

  – Bu XF serisi lensleri X-T1’de de kullanabilir miyim?

  – 35mm f1,4 lens ile çekimlerimde “nedense” aşırı bir ışık girişi oluyor fotoğrafa (diyafram öncelikli modda çekiyorum ve poz telafisini de denedim, iso ayarlarımı da kontrol ettim vs.) bunu bir türlü düzeltemedim. Yarım deklanşör yaptığımda LCD ekranda fotoğrafı normal gösteriyor ancak tam deklanşöre bastığımda bir anda ışığı açıyor. Bu neden olabilir sence? Diğer lenslerde bunu yaşamıyorum…

  Teşekkürler, sevgiler…

  Cevapla
  • Hüseyin Taşkın
   Hüseyin Taşkın says:

   Merhaba Levent Hocam.. Makinan hayırlı olsun.. 35 mm’de yasadıgın sorun enstantenenin 4000’den yukarı çıkmamaısyla ilgili gibi geliyor. Yani yarım deklanşör bastıgında makina kendi yarı otomatik ayardaki değeri gösteriyor. Ama tam bastıgında ise gercek çekim degerini yansıtıyor. Bu durum diyafram degerini 1.4 ya da 1.8 yapıp güneşli havalarda çekim yaptığından başına gelebilir. Bu yüzden Açık degerli objektiflerde diyafram öncelikli çekim yapmak yerine enstantene öncelikli çekim yapmak daha doğru olabilir. TV modunda 4000 s yapıp makinanın o anki ışık koşulları için en uygun degeri vermesi sağlanabilir. O zaman baktıgımızda bu değer 2.0, 2.4 vs gibi degerler olacaktır. Yazımda da olumsuzluklar hanesinde bahsettgiim durum bu.. Yani Enstantene üst sınırının 4000’de kalması.. Ama XE-1 yerine XT-1 tavsiye ederim. İşlemci ve sensör farklılığı performans ve kaliteyi arttırıyor. Xt-2 yakın zamanda çıkacak gibi görünmüyor. Umarım faydalı olmuştur yazdıklarım.. Görüşmek üzere..

   Cevapla
 10. Levent Yıldız
  Levent Yıldız says:

  Çok çok teşekkür ederim kardeşim… Hep Diyafram öncelikli modu kullanmaya alışık olunca, tersini denemek aklıma gelmemişti… Muhtemelen o sorunu öyle halledeceğim…. X-T1 alınca ayrıca görüşürüz 🙂
  Sevgiler…

  Cevapla
  • Hüseyin Taşkın
   Hüseyin Taşkın says:

   Benim kendim için bir reçetem var çekim modlarında.. Denemek istersen 🙂

   Gündüz yeterli ışık koşullarında AV mod. İso 100-200

   Loş ışık ve Gece elde çekimde TV mod – İso Auto (enstanteneyi titremeycegim bir seviyeye getiriyorum 1/60 gibi)

   Tripodlu çekim M modu..

   Birde yukarda snein bahasettgin gibi özel durumlar var. Onlarda da uygun olanı seçmek gerekiyor. Tek bir çekim modunda takılmak işleri zorlaştırabiliyor bazen..

   Cevapla
 11. Levent Yıldız
  Levent Yıldız says:

  6D için “hantal” demişsin… bu tarz bir inceleme yazısı, fotoğrafların ile sunmanı isterim, o makine için de… ve özellikle FF makine ile kullandığın lens tercihleri tecrübelerini de… harika olur…

  Cevapla
  • Hüseyin Taşkın
   Hüseyin Taşkın says:

   Evet olabilir Levent.. Fakat karşılaştırma siteleri çok daha fazla var.. Adeta bir labaratuvar ortamında en ufak detayına kadar yarıştırıyorlar. Ben böyle bir şeyi kendi koşullarımda yapamam. Benimkisi kullanım deneyimlerimden öteye gidemez belki de gitmemeli zaten.. Hantal ibraresini 6D’ye özel demedim. Bende o an için 6D oldugu icin ona denk geldi.. Bu d800 ya da 5d De olabilirdi.. Çünkü buna günün sonundaki firesiz ve kullanılmaya elverişli fotoğraf sayısı neden oluyor. DSLR ile gittigim çekimlerde fire sayım fazla oldugu gibi, çok esnek açılara girmediğim için dar bir çercevede hareket ediyorum. Örneğin XT-1 ile gittigim çekimlerde bir günde çektigim 100 fotoğrafın 90’ınını kullanabilecek durumdaykenn, DSLR ile bir günde 60 fotoğraf çekiyorum ve bunların da yarısı ancak işime yarıyor gibi bir istatistik verebilirim. Dİger yarısı eskiz çekimler gibi oluyor.. Kısacası çok çekiyorum ve hatasız çekiyorum.. 🙂 Umarım açıklayabildim.. Önerini de bundan sonrası için dikkate kesinlikle alıcam..

   Cevapla
 12. Levent Yıldız
  Levent Yıldız says:

  Tabii ki, gönlünden nasıl gelir ise zaten sana özgü bir anlatım ve fotoğrafların ile okumak isterdim diye gönlümden geçti. Bu kadar iş güç arasında istemek, beklemek bencilce belki ama 🙂 Napalım fotoğrafı tekrar sevdirdin bana ,)
  Sevgiler..

  Cevapla
 13. Kutay
  Kutay says:

  Sn Hüseyin Bey XT-1 için 14 mm, 23 mm, 56 mm, 10-24 mm bu lenslerden siz hangisini olmazsa olmaz tavsiye edersiniz?
  Bunlardan en keskini 56 mm galiba çünkü fotoğraf örneklerine bakınca göz kamaştırıyordu

  Ek olarak Xt-1 ile fotoğrafçılığa başlanabilir mi?

  Cvplarınızı bekliyorum iyi günler dilerim

  Cevapla
  • Hüseyin Taşkın
   Hüseyin Taşkın says:

   Merhaba Benim olmazsa olmaz lenslerim.. 10-24, 18-135 ve 23 mm .. Tabiki bu kullanan kişiye göre değişecektir. Benim fotoğrafların açısını bu lensler karşılıyor..

   Cevapla
 14. Hamza Yavuz
  Hamza Yavuz says:

  Merhaba,

  Sizce bu makine düğün fotoğrafçılığı gibi ticari işler için uygun mudur?

  İyi çalışmalar…

  Cevapla
  • Hüseyin Taşkın
   Hüseyin Taşkın says:

   Merhaba 56 mm ve 10-24 lensleri kullanarak profesyone işlerinizi yapabileceginizi düşünüyorum. Ama Makinayı büyük göstermek derdiniz olabilri.. Batery grip almalısınız 🙂

   Cevapla
 15. Aycan Sezer
  Aycan Sezer says:

  Hüseyin bey merhaba,

  İncelemenizi okudum çok beğendim. Fujifilm makinelerini az biraz olsun inceleme fırsatım oldu. Perde hızı konusunda ben de sizinle aynı fikirdeyim. 1/4000 yerine 1/8000 olsaydı sanıyorum iso performansından sonra perde hızıyla da FF makineleri iyiden iyiye zorlardı. Benim size sorum aslında cevabını bildiğim bir soru ama yine de fikrinizi almak istiyorum. Nikon D700 kullanıyorum. Hantallığı ve ağırlığı beni sürekli çekimlerde bayağı yormakta. Profesyonel değilim. Amatör olarak çok keyifle her hafta 1-2 gün çekime çıkıyorum. 2. Makine olarak XT-1 ile XE-2 arasında kaldım. Sizin tavsiyeniz ne olurdu?
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Hüseyin Taşkın
   Hüseyin Taşkın says:

   Şu an uzun kullanım testi diye bir yazı yazdım.. Aradığınız cevaplar orda.. Yani XT-1 diye dusunuyorum..

   Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir